Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

KAM DNES INVESTOVAT? A MÁ TO VŮBEC SMYSL?

Finanční trhy se v současnosti nacházejí ve velmi podivné situaci. Před – řekněme – deseti lety se ještě trhy chovaly mravně a podle pravidel. Když vynášely akcie, moc se nedařilo dluhopisům, pokud akcie ztrácely, výnosy dluhopisů šly nahoru a mezi tím se pohybovaly komodity. Trhy byly čitelné a předvídatelné, investování bylo relativně snadné, protože jsme posuzovali jen v jaké fázi ekonomického cyklu se nacházíme a zda inflace roste či klesá.

Dnes, kdy zásahy centrálních bank jsou důležitější než ekonomická realita a trhy jsou monetární politikou ovlivňovány daleko více, v době, kdy ropa a další komodity udělaly z ekonomických analýz trhací kalendář, je celý finanční svět jako zblázněný.

Po sedmi letech nepřetržitého a velmi slušného růstu, přišly pády. První korekce na akciových trzích přišla vloni z Číny a bylo to v srpnu. Druhé korekce jsme byli svědky letos v lednu a nemůžeme říci, že je za námi.
Jak uvádí server kurzy.cz, investoři za posledního půl roku přidali do akciových fondů jen něco málo přes sedm miliard dolarů, z dluhopisových fondů a jiných pevně úročených aktiv odešlo asi 46 miliard dolarů, o krizi a o odlivu peněz z komoditního trhu se ani nemusíme bavit, protože ta nás provází již celý rok 2015.

Kam tedy peníze směřují? Dnes si investoři nechávají hotovost a cpou ji pod matraci nebo do fondů peněžního trhu, tam přibylo cca 208 miliard dolarů. Jenže tam peníze nic nevydělají, výnos pokryje inflaci, protože je velmi nízká, ale nic více. Je jisté, že základním rysem dnešní doby je fakt, že investoři dávají přednost bezpečí před ziskem, který vidí jako pochybný nebo nepravděpodobný.

Rozumím obavám investorů, není to dnes opravdu lehké. Ale také vím, že největším nebezpečím není korekce trhů, ale chování stáda a kolektivní panika. Mnohokráte již bylo dokázáno, že je třeba jít proti stádu, proti proudu. Tedy nakupovat, když ostatní prodávají. A jakkoliv nejsem příznivcem časování trhů, tuto zásadu ctím, protože je osvědčená. Akciové trhy ze své podstaty budou růst, nevím, jestli příští týden, příští měsíc nebo za rok. Ale budou. A ten, kdo jde proti proudu dnes a levně nakoupí, se potom bude smát. Spokojený bude i ten, kdo hleděl na svůj dlouhodobý investiční horizont a nenechal se ovlivnit okamžitou situací na trzích.

RoFin investice   © 2013