Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

TRIKY FINANČNÍCH PORADCŮ

08. 10. 2013

Dnes vám chci říci něco o tom, jaké jsou triky finančních poradců, co od nich můžete čekat a na co si dát pozor.

Na trhu jsou dnes nejvíce zastoupeny velké firmy jako je Partners, Broker Consulting, OVB Allfinance, Fincetrum, AWD (dnes se jmenují Swiss Life ) a některé menší. Je jisté, že v jejich řadách pracuje mnoho poradců, kteří se snaží pracovat poctivě a dobře. Problém je v tom, že tyto firmy jsou multilevelové, kde se každý poradce snaží buď postoupit na vyšší pozici, kde má vyšší provize nebo alespoň „nespadnout“ a svoji současnou pozici si zachovat. Je tedy na své produkci závislý hned dvakrát. Za prvé si musí vydělat na živobytí a za druhé mu jde o tu pozici. Hlavně na konci čtvrtletí si dejte dobrý pozor, jestli jsou návrhy poradce prospěšné pro vás nebo jen pro něj.

Tyto velké firmy vnesly na náš trh komplexní přístup. Jejich poradci začínají slovy: „dejte všechny smlouvy na stůl, já je vyhodnotím a navrhnu vám optimální řešení“. Myšlenka jistě správná, teď jde jen o to, jestli bude správná i realizace.

Alfou a omegou každého poradce je Investiční životní pojištění – zkráceně IŽP. To proto, že vy jako klienti většinou vnímáte životní pojištění jako správnou a nutnou věc. Nestojí to málo peněz a nějakou úsporu jistě uvítáte. Pro poradce i pro jeho chlebodárce je IŽP zlatým dolem. Takový průměrný poradce má provizi ve výši vaší roční pojistné částky, tedy pokud platíte třeba 1 500,- Kč měsíčně, poradce má provizi 18 000,- Kč. Když vám k tomu pojistí nemovitost a auto, vydělá si u vás cca 20 tisíc nebo i více. Pokud se mu povedou dva takové „kšeftíky“ za měsíc, žije celkem spokojený život. Vy na dvacet tisíc šroubujete celý měsíc v práci jako diví, že? Poradenské firmy mají z vaší IŽP provizi ještě mnohem vyšší a rovněž pro pojišťovny je to skvělý byznys, protože pojišťují mladé a zdravé. Pokud vám zdravíčko nějak neslouží, máte smůlu a pokud je vám trošku více let, je pojistné o dost dražší.
Nejčastějším trikem finančního poradce je proto snaha vnutit vám dost vysokou částku na spořící ( investiční ) složku IŽP s poukazem na vysoké zhodnocení, spoustu peněz na konci pojistné doby, zajištěný důchod a podobně. To je nesmysl, tady si dejte velmi dobrý pozor a nikdy na to nepřistupujte. Investování přes IŽP je pro vás vždy velmi nevýhodné ( více informaci, rozbor a podrobnou analýzu najdete na mém webu v sekci VAŠE FINANCE > IŽP. Když již IŽP máte, chce poradce napsat novou smlouvu a proto vám důkladně pohaní tu stávající. Navrhne vám levnější, komplexnější, a já nevím jakou ještě. Jistě, ceny se u různých pojišťoven liší, ale ne o moc a jinak jsou pojistné smlouvy jen málo odlišné. Navíc si musíte uvědomit, že zrušením své stávající pojistné smlouvy přijdete o hodně peněz, zvláště když jste ji založili jen před pár lety. Odbytné vyplacené pojišťovnou v případě výpovědi z vaší strany je o hodně menší, než zaplacené pojistné a někdy se vám nevrátí ani koruna. Mnoho poradců vám to taktně zamlčí.
Pokud poradce neuspěje dostatečně ( dle jeho představ ) u spořící složky pojištění, pokusí se zvýšit svoji provizi tím, že vám sjedná několik připojištění a věřte mi, že většina z nich je zcela zbytečná, protože vaše náklady se téměř nikdy nevrátí.

Dalším trikem je vnutit vám produkt, který vůbec nepotřebujete. Většinou se jedná tzv. o „mimořádnou příležitost“ v rámci nějaké akce, která pozítří končí a proto „podepište teď hned“. Je to neuvěřitelné, kolik lidí na takovou blbost skočí. Pokud se nejedná o nějakou akci, může to být třeba havarijní pojištění na dvacet let staré auto, ještě do loňského roku to bylo třeba penzijní připojištění na mladého člověka či jiné nesmysly.

Pozor je třeba dávat i u pojištění nemovitosti. Poradce – dobrodinec vám vysvětlí, že je hrozné platit šest tisíc ročně, on vám zajistí pojistnou smlouvu za polovinu. Jenže tady je vždy nějaký háček. Nižší ceně odpovídá vždy i nižší kvalita, takže buď vám pan poradce napíše nízkou pojistnou částku ( tzv. podpojištění ) a pojišťovna vám v případě pojistné události vyplatí adekvátně nižší plnění nebo vám pan pojišťovací agent oseká rozsah pojištění a to se může vymstít, protože v případě pojistné události z příčiny, na kterou jste pojištěni nebyli, nedostanete nic.

A následně provede poradce velký myšlenkový přemet a prohlásí: „Když jsme ušetřili tolik peněz u životky a u nemovitosti, co kdybyste si založil ještě …“ a následuje chvalozpěv na nějaký třeba spořící produkt, který má zhodnocení sotva stejné jako míra inflace a vám proto nic nepřinese. Takže po čase zjistíte, že máte sice všechny smlouvy nové a levnější, ale navíc dvě, které jste před tím neměli a které jste třeba ani nechtěli a platíte stejně nebo dokonce více, než předtím.

SHRNUTÍ A DOPORUČENÍ:
- Velikost ani mediální známost poradenské firmy není zárukou kvality.
- Poradce může mít i jiný zájem, než prospěch svého klienta.
- Mějte na paměti, že poradce je školen a cvičen, aby uměl překonat vaše námitky, váhání i nesouhlas.
- Vše si ověřujte z jiných zdrojů a u odborníků. Porada se sousedem je k ničemu.
- Před podpisem jakékoliv pojistné smlouvy si důkladně přečtěte Všeobecné, Zvláštní i Doplňkové pojistné podmínky. Vyžádejte si je v tištěné podobě a dejte si třeba týden na jejich prostudování. Je to šílené čtení, ale stojí to za tu námahu. Vím z vlastní zkušenosti, že to nikdo z klientů nečte, poradce to ví a spoléhá na to.
- Věnujte zvýšenou pozornost zejména článku, který se jmenuje Výluky z pojištění. U některých druhů pojištění zjistíte po přečtení, že je zbytečné se pojišťovat vůbec.
- Nenechte se vehnat do časového stresu. Spěch poradce s podpisem berte jako další varovný signál.
- Uvědomte si, že pojišťovna tu není proto, aby vám snesla modré z nebe. Je tu proto, aby dosahovala zisku jako každý jiný podnikatelský subjekt.

ZÁVĚR:
Pojištění je pro řadu z vás dobré a prospěšné. Na trhu působí dobří slušní poradci i renomované a solidní pojišťovny. Na trhu je i celá řada produktů, které pro vás mohou být výhodné, je třeba je jen vhodně nastavit v závislosti na vašem věku, příjmech, cílech a dalších faktorech. Co je prospěšné pro jednoho, nemusí být prospěšné pro jiného. Nenechte se proto ovlivnit a vždy používejte zdravý selský rozum. Vyžádejte si konzultaci i s jiným poradcem a porovnejte oba návrhy.

RoFin investice   © 2013