Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

PROČ SE NEBÁT AKCIÍ

klikněte pro větší foto V minulém článku byla zmíněna nebo naznačena možnost určité korekce na americkém akciovém trhu. A jak jsou jindy reakce většiny čtenářů nulové, tentokrát byl ohlas větší a hned několik klientů se ozvalo s dotazem, jak moc je to vážné.

Takže v první řadě vás chceme uklidnit. Žádné dramatické korekce na obzoru nejsou, je ale možné, že současný silný růst ztratí dech a na nějakou dobu se zastaví nebo zmírní, protože podle nás je tažen spíše optimismem a vírou, než ekonomickými fundamenty.
Za druhé, neustále opakujeme, že investice do akcií je dlouhodobá záležitost. Není dobré podléhat emocím a děsit se každého poklesu. Hleďte vždy na konec svého investičního horizontu. Abychom podpořili naše tvrzení, vyhrabali jsme starší článek, ve kterém je velmi zajímavá a poučná tabuka. Ukazuje „sílu času“ a hodnotu trpělivosti a disciplíny.

Data v tabulce jsou - předpokládáme - každému jasná. Přesto dovolte malý komentář. Je zajímavé, že roční nominální výnos v každém ze sledovaných období je velmi podobný. To dokladuje, že akcie rostou, jak se zvyšuje hodnota firem a výkon ekonomiky. Rostou trvale, nezastaví je ani války ani přírodní katastrofy ani ekonomické kolapsy, prostě nic. A rostou přibližně stejným tempem. Roční výnos očištěný o inflaci již kolísá více a je to způsobeno jinou mírou inflace v různých periodách.
Impozantní čísla dává další sloupec. Informuje nás, že investor, který v roce 1966 investoval 1$, měl na konci roku 2015 výnos více než stonásobný! Za padesát let!!! Pro mladší z vás je takový investiční horizont zcela dostupný a možný. A pokud ne pro vás, tak jistě pro vaše děti či vnoučata. Investování přece nemusí končit odchodem do důchodu a dokonce ani smrtí, další generace mohou pokračovat. Podívejte se pozorně na třetí řádek, kde jsou výsledky od roku 1871, není to úžasné? Takové zhodnocení má třeba rodina Rockefellerů a mnohé další, protože pochopili základní princip. Akciový výnos v čase trvale roste.
Poslední sloupec udává reálné zhodnocení v paritě kupní síly, tedy výnos očištěný o inflaci. Tato čísla jsou podstatně skromnější, ukazují jaká je ta inflace potvora, ale stále jsou velmi hezká.

Tak se nebojte a investujte!

RoFin investice   © 2013