Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

VODA

Evropané, resp. všichni obyvatelé rozvinutých zemí o vodě příliš nepřemýšlejí. Otočením kohoutku máme přístup ke kvalitní vodě v domácnostech a máme vodu i na mytí aut, napouštění bazénů a spoustu jiných činností. Jenže i zde pomalu, ale jistě dochází ke změně situace a letošní rok nám dal docela výrazné varování. Řeky a potoky částečně nebo zcela vyschly, obecní úřady na mnoha místech zakázaly zalévání zahrad užitkovou vodou čerpanou z přírodních vodních zdrojů a studny se změnily v prázdné betonové roury. Sucho zničilo dost velkou část úrody a zemědělci bědují, protože nemají ani seno na krmení pro dobytek na zimu. Část stád se bude muset poslat na jatka a pak stoupne cena masa. Stoupne i cena obilí a tedy chleba. Potravinová inflace bude již příští rok vysoká. Ale to ještě nic není. Dovolte pár údajů o tom, jak to vypadá jinde ve světě.

Podle údajů Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) 1,6 miliardy lidí – tedy každá pátý - žije v oblastech s nedostatkem pitné vody a trpí jejím nedostatkem. Za posledních sto let se spotřeba vody zvýšila čtyřikrát. A bude ještě hůř. Vládní organizace v USA odhadují, že do roku 2030 bude třetina obyvatel zeměkoule trpět vážným problémům vyplývajícím z nedostatku pitné vody. Největší problémy budou pochopitelně v těch nejlidnatějších zemích.
Do roku 2030 bude v Číně o 25% vyšší poptávka po vodě, než budou poskytovat dostupné zdroje, 40% dětí a Africe a v Indii bude mít vážné zdravotní problémy nebo zemře kvůli podvýživě a nedostatku pitné vody, 75% vodních zdrojů v Indii je kontaminováno závadným a zdraví škodlivým odpadem. Největší přírodní zásobárna sladké vody, Aralské jezero, během tří let zcela vyschne a celková spotřeba vody se ještě zvýší o 30% oproti současnému stavu. To je jen pár údajů „vyzobaných“ ze světového tisku. Bude to katastrofa, jejíž rozměry si dnes jen těžko umíme představit. Nebo nechceme.

Možná vám není zcela jasné, proč toto píšu a jak to souvisí s investicemi. Ale jak se říká, vše souvisí se vším. Nedostatek vody bude příčinou obrovské migrační vlny a na současné problémy s migrací budeme vzpomínat jako na idylické doby. Někteří prognostici odhadují, že do pohybu směr Evropa se dá asi sto milionů lidí. Troufnu si tvrdit, že kvůli vodě se povedou války nebo alespoň ozbrojené konflikty. O to více by nás měla trápit neschopnost evropských lídrů s migrací něco konkrétního a hlavně účinného dělat.
Na druhou stranu, investice „do vody“, tedy do všeho, co s vodou souvisí, budou podle nás v již blízké budoucnosti velmi atraktivní a výdělečnou možností. Jedná se o firmy, které provádějí geografické průzkumy, těžbu, zpracování a přepravu vody a mnoho dalších souvisejících činností.

RoFin investice   © 2013