Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

MÍŘÍ ČÍNA K DLUHOVÉMU KOLAPSU?

Jedním z nejvíce diskutovaných témat je v současné době stav čínské ekonomiky. Čína v návrhu nového pětiletého plánu, jenž stanoví hospodářské cíle země pro roky 2016 - 2020, plánovala zachovat průměrný roční hospodářský růst ve výši 6,5-7 %. To se jí zatím daří, ale na pozadí doutná žhavý uhlík, který se může rozhořet do velikého požáru.

Podle všeho se země, která byla v posledním desetiletí tahounem globálního růstu, dostává do stále větších problémů. Vloni dosažený růst byl 6,6% a to je nejméně za poslední čtvrtstoletí. Dosud se zpomalení vysvětlovalo nutností restrukturalizace ekonomiky, tedy přechodu od stále rostoucího průmyslu, exportu a investic ke službám. Ukazuje se však, že rizikovým momentem se stávají dluhy, a to nemluvíme jen o tzv. zoombie firmách vlastněných státem, ale o celém hospodářství. Růst dluhů je dvojnásobný oproti růstu HDP, snižuje se objem likvidity, protože čínská centrální banka se snaží úvěrový boom brzdit a odhaduje se, že nejméně 50% špatných úvěrů bude muset být odepsáno do ztráty. Společnost MacroStrategy spočítala, že za posledních deset let bylo špatně či zbytečně investováno asi 8 bilionů dolarů do neproduktivního výrobního kapitálu a z toho 60% bylo kryto úvěrem.
To vše za situace, kdy vláda razantně zvyšuje výdaje na obranu (+7,6%), rozvíjí vlastní ambiciozní vesmírný program, financuje nákladný boj s korupcí – zatím marně – a spousty peněz vynakládá na program zlepšení znečištění ovzduší, jehož úroveň je v Číně hrozivá.

Nejnovější informace však hovoří o faktech, že 45 největších čínských firem je v prodlení se splátkou svých 117 dluhopisových titulů v kumulované výši 16,3 miliardy dolarů. Agentura Fitch varovala, že nesplácení firemních obligací pravděpodobně bude pokračovat i v tomto roce. Je-li tomu tak, nelze ani letos očekávat v čínské ekonomice pozitivní vývoj, a to je vážná hrozba. Čínská ekonomika je třetí největší po USA a EU, podle DPH v paritě kupní síly je však první na světě. Jak trefně glosoval Ben Bennett ze společnosti Legal & General Investment Management, pokud čínská ekonomika dostane rýmu, ta globální dostane minimálně zápal plic.

RoFin investice   © 2013