Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

JAK DÁL V LETOŠNÍM ROCE?

O tom, jak se bude dále v letošním roce vyvíjet ekonomika a následně finanční trhy, se mohutně spekuluje na všech frontách. Zřejmě nejdůležitější roli sehrají centrální banky, především americký FED a v Evropě ECB.

Ve Spojených státech již FED před nějakou dobou ukončil program QE a nyní prodává dříve nakoupená dluhopisová aktiva. V Evropě skončí QE úplně v polovině tohoto roku a pro starý kontinent to bude veliká zkouška. Ekonomika se tak vrátí ke své normálnímu stavu a různé druhy a různé třídy aktiv si začnou hledat ocenění dané pouze svým ekonomickým fundamentem. To vše v situaci, kdy evidujeme již zcela zřetelný pokles růstu globálního hospodářství a více či méně rostoucí inflaci.

Následně jsou možné dva scénáře. Ten první předpokládá, že centrální banky si budou hledět svého, tedy budou dbát pouze na to, co je jejich povinností. A to je usměrňování inflace a směnného kurzu národní měny, tedy oblast monetární politiky. Podpora ekonomického růstu totiž není věc centrálních bank, ale věc vlád. Je to záležitost fiskální. Ekonomiku mají podporovat vlády za pomoci rozpočtových opatření, především pak podporou investic, podporou zaměstnanosti, úsporou mandatorních nákladů státu atd. Pokud si tedy centrální banky budou hledět pouze svého, bude se finančním trhům, a především těm akciovým, dařit trochu hůře.
Druhý scénář připouští, že centrální banky státu pomohou s podporou růstu ekonomiky třeba tím, že omezí nebo zpozdí další růst úrokových sazeb. To je maximum možného. Očekávat snížení sazeb není v současném stavu reálné. V takovém případě by se inflace zvyšovala pomaleji nebo by se její růst zastavil alespoň na určitou dobu, podpořily by se investice i domácí spotřeba a pak by bylo trochu lépe.

V čistě ekonomické sféře jsou nejdůležitější faktory, které má v ruce americký president. Jsou to obchodní vztahy s Čínou, respektive jejich normalizace a zavedení či nezavedení cel na evropské zboží, především pak automobily. V Evropě ještě pak otázky související s Brexitem a tady se rozuzlení již velmi rychle blíží.

RoFin investice   © 2013