Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

BREXIT HÝBE EVROPOU

Zřejmě není na evropské politické scéně v současné době diskutovanější téma, než je odchod Velké Británie z Evropské Unie. Nebudu komentovat minulé dění, to všichni znáte z médií, snad jen poznamenám, že včera se lídři EÚ dohodli na odkladu termínu vystoupení, a to dokonce ve dvou variantách. První z nich dává termín do 22. května a předpokládá schválení dohody britským parlamentem v průběhu příštího týdne. V tom případě by se Velká Británie již nezúčastnila voleb do Evropského parlamentu. Druhý termín je červnový a jeho význam mi není zcela jasný. Předpoklad, že britští poslanci náhle otočí a dohodu schválí, není moc pravděpodobný. Reálně to tedy stále vypadá na tvrdý brexit, tedy rozchod bez dohody, o čemž svědčí i ten fakt, že se všichni na tuto variantu již delší dobu masivně chystají.

Jak to tedy bude po tvrdém brexitu vypadat a co to bude znamenat pro nás jako investory? Zkusme se nad tím zamyslet. Politici se dříve nebo později nějak dohodnou, to není podstatné, pro nás je klíčová ekonomika a její další směřování.

Na začátku dvouletého vyjednávacího období mnozí ekonomové předpovídali Velké Británii obrovské potíže. Tento názor jsem nikdy nesdílel. Ano, skončí volný pohyb zboží, osob a kapitálu, nastane přesun sídel mnoha světových firem z ostrovů na kontinent, asi se zavedou nějaká cla a možná se druhé nejvýznamnější finanční centrum přesune z londýnského City třeba do Frankfurtu. Některé společnosti již ruší své pobočky v Anglii, některé již oznámily zrušení plánovaných investic a jistě bude celá řada změn a negativních faktorů, které britskou ekonomiku postihnou. Ale Spojené království je se svými cca 2,55 biliony dolarů HDP stále pátou největší světovou ekonomikou. Bez ohledu na brexit se očekává, že ji ještě letos předstihne Indie a hospodářské oslabení možná posune před Británii ještě Francii, která je dnes sedmou největší ekonomikou s produkcí přes 2,4 bilionů dolarů tvorby HDP. Ale to je tak vše, co může tuto ostrovní velmoc zasáhnout. Pokud nastane recese, spadne dobou svého trvání do globální recese, která je v příštích dvou letech s vysokou pravděpodobností očekávána, a v ní se jaksi ztratí. Osobně tipuji tak dva tři roky útlumu, ale pak je pravděpodobný silný růst.
V loňském roce rostla britská ekonomika o 1,4%, překvapivě tedy více než Německo i Francie. Klíčové evropské firmy nadále hodlají s dosavadními partnery za kanálem spolupracovat. Britská Bank of England oznámila již před časem, že je připravena zaplavit trh likviditou dostatečnou k tomu, aby stimulovala ekonomický rozvoj a především investice. Kromě toho má Velká Británie již sjednánu celou řadu „pobrexitovských“ obchodních dohod po celém světě. Využívá k tomu velice šikovně své koloniální minulosti a oslovuje bývalé vazalské země, které jsou dnes ekonomicky zajímavé. Kromě toho se více orientuje na perspektivní technologicky vyspělé země jako třeba Izrael a bohaté země, např. na Arabské emiráty. Nadějné jsou rovněž vyhlídky na posílení obchodu se Spojenými státy. Suma sumárum, nevidím to s perspektivou Spojeného království nijak černě.
Navíc se oprostí od přebujelé bruselské administrativy, nesmyslných nařízení a vysokých příspěvků do unijních rozpočtů.

Daleko více se obávám dopadů na kontinentální ekonomiky. Tvrdý brexit by podle odhadů mohl znamenat ztrátu cca 350 tisíc pracovních míst, a to je při současné průměrné míře nezaměstnanosti v EÚ dost vysoké číslo. Nejvíce postiženo by bylo Německo, dále pak Francie a Nizozemí. Pokud dnes Německo predikuje hospodářský růst pro letošní rok jen ve výši 0,7% HDP, ztráta dalších cca 100 tisíc pracovních mít je velmi špatnou zprávou. Ani Francie stíhaná masivními protesty proti hospodářským reformám presidenta Macrona by na tom nevydělala.

A tak se domnívám, že tím poraženým, v případě tvrdého brexitu, bude v horizontu několika let kontinentální Evropa a Evropská unie.

RoFin investice   © 2013