Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

JAK SE LIŠÍ DOBRÉ A ŠPATNÉ NAČASOVÁNÍ

Nedávno vyšel na Investičním webu úžasný článek, který mě natolik zaujal, že se o něj musím s vámi podělit.

Jedná se o případ člověka, který se ve svých 35 letech rozhodne, že si bude šetřit na důchod, do kterého půjde ve věku 65 let, a protože se jedná o dlouhodobou investici, správně zvolí investice do akcií. Protože však tomu vůbec nerozumí a nechce se tím moc zabývat, zvolí variantu investic do indexových fondů a vybere si ten nejznámější, tedy indexový fond, který kopíruje americký hlavní akciový index S&P500. Jeho investice bude 1 000 dolarů ročně a bude investovat jednorázově, vždy jednou za rok. Tolik základní premisa.

Logicky si musíme položit otázku, kdy by měl náš investor peníze vložit. Měl by investovat ve chvíli, kdy jsou ceny nízko. Jenže to znamená sledovat trh a tím se náš investor nemá chuť zabývat. A tak se dostáváme ke známému pojmu časování trhu a já se již v několika článcích vyjádřil v tom smyslu, že nejsem příznivcem tohoto postupu. To proto, že nikdy nevíme, kdy jsou trhy dole a kdy jsou na vrcholu.

Analytici z firmy Albert Bridge Capital si dali tu práci a na historických datech spočítali, jak by se vyvíjela investice v případě, že by náš investor nakoupil každý rok z oněch třiceti let právě v ten den, kdy měl index S&P500 nejnižší hodnotu z celého roku – což je ta nejlepší varianta a naopak, kdyby nakupoval zrovna v den, kdy měl index nejvyšší hodnotu – což je ta nejhorší varianta. Studie byla provedena na datech za roky 1989 - 2018, což je třicetileté období. Výsledek mě naprosto šokoval.
V prvním případě, kdy byla investice absolutně optimálně načasovaná, by investor odcházel do důchodu s částkou 155 tisíc dolarů. Ve druhém případě, kdy byly nákupy provedeny v nejhorší možný den, by na jeho investičním účtu bylo 122 tisíc dolarů. Rozdíl činí 33 tisíc, to není možná málo, ale ztráta je na jeden rok jenom 1100 dolarů. V každém případě se jedná o úžasné zhodnocení. Počítal jsem to a vychází mi roční zhodnocení 17,5%, ani se mi tomu nechce věřit. Ale pokud byly dividendy reinvestovány, je to odpovídající zhodnocení (dlouhodobá průměrná výnosnost amerických akcií je 12,5% p.a.).

To ale není tak důležité. Důležité je něco jiného a sice potvrzení faktu, že dlouhodobá akciová investice má vždy smysl a přináší velmi zajímavé výnosy, pokud udržíme nervy na uzdě, nepodlehneme panice v dobách, kdy se nedaří nebo pokud se o svoji investici moc nezajímáme.

RoFin investice   © 2013