Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

EXISTUJE IDEÁLNÍ PORTFOLIO?

Co existuje trh s cennými papíry, hledají investoři svůj „svatý grál“ v podobě nějakého ideálního portfolia, které bude v dobách příznivých vydělávat a v dobách recese alespoň neztrácet. Od poloviny padesátých let minulého století, kdy Harry Markowitz uveřejnil svoji převratnou práci „Theorie portfolia“, se ustanovil názor, že takovým spolehlivých portfoliem je kombinace akcií a střednědobých vládních dluhopisů v poměru 60/40. Začalo se tomu říkat vyvážené portfolio, balancované portfolio apod. A ono fungovalo. Takto postavená investice dávala od roku 1976 roční výnos v průměru lehce přes 10% (zdroj: The Irrelevant Investor). Toto číslo není sice očištěno o inflaci, ale i tak, je to dobré číslo.

Je to hezké, ale je to historie. Pro nás ovšem je důležitější vědět, zda tento poměr bude fungovat i nyní a v letech následujících. Můj názor zní – nebude! To, co bylo popsáno v prvním odstavci fungovalo alespoň částečně tak ještě v dobách, kdy se cenné papíry chovaly mravně. Když rostly akcie, nerostly dluhopisy, pokud šly akcie dolů, stoupal výnos z držení dluhopisů a kompenzoval alespoň do jisté míry akciové ztráty. Bylo to předvídatelné. Jenže ty doby jsou dávno pryč. Dnes je zcela běžné, že akcie i dluhopisy současně klesají i stoupají. Nacházíme se v období, kdy sazby centrálních bank jsou na nule nebo dokonce v záporu, a to je zcela nový fenomén, se kterým nejsou historické zkušenosti a ani největší ekonomové a analytici si netroufají předpovědět, co to bude v delším horizontu přinášet. Žijeme v období, kdy na valuace akciových trhů mají větší vliv tweety amerického prezidenta, než ekonomické fundamenty. To je také zcela nový prvek – bohužel dosti nešťastný. Dokud se hodnoty akcií odvíjely od ekonomických výsledků, mohlo se počítat, analyzovat, predikovat. Co se dá dělat dnes? Ví snad někdo, co ten trouba Trump zítra napíše na sociální sítě?

Další otázkou je, zda má význam zahrnout do své investice alternativní segmenty jako třeba reality, komodity či jiné. Takové zlato, které několik posledních let „spalo“, se letos probudilo, má vysoký výnos a skalní zastánci investování do zlata jásají. Všichni ho teď nakoupí za vysokou cenu a ono za pár měsíců zase spadne. Výkyvy realitního trhu si všichni ještě pamatujeme z let 2008 – 2009, kdy pád realitního trhu spustil lavinu kolapsu. Komodity posledních pár let nevynášejí prakticky nic.

Otázka tedy zní – jak vlastně dnes investovat? Přemýšlím o tom denně a stále nemohu na nic rozumného přijít. Je mi jasné, že investiční konzultant by něco takového neměl říkat a už vůbec ne veřejnosti, ale je to tak.
Jediné, čím jsem si docela jistý, je fakt, že není až tak podstatné kolik procent budete investovat do akcií a kolik do dluhopisů či jinam.
Důležité jsou je dvě věci. Za prvé, jak umíte zvládat své emoce, jak silní budete v dobách, kdy se trhy propadají a vše se zdá jít do kopru. A za druhé, jak dlouho jste ochotni investici držet. I portfolio, které není zrovna ideální, v dlouhodobém horizontu vydělá.
A to jsou skutečnosti, které má každý investor nastavené ve své hlavě jinak a proto neexistuje univerzální rada ani ideální portfolio.

RoFin investice   © 2013