Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

ŽENY V POLITICE

Občas se ve svých článcích zmiňuji o faktu, že pro pozitivní ekonomický vývoj je nutná politická stabilita. To vyžaduje, aby politici mezi sebou uměli mluvit, poslouchali argumenty opozice a vážili si i názoru svých politických protivníků. Je to ostatně jeden z principů demokracie. To není možné bez korektnosti a slušnosti. Zdá se však, že muži to moc neumějí a proto je dobré, když mezi nimi fungují i ženy. Ony totiž jaksi kultivují dravé politické klima a málokterý politický dravec si dovolí k ženě výrazy, kterými bez rozpaků častuje svoje mužské kolegy. Není proto na škodu si připomenout, jak v současné době roste počet žen a že mnohé z nich si vydobyly i čelné funkce.

V čele Evropské komise stanula matka čtyř dětí Ursula von der Leyenová, kde nahradila Donalda Tuska. Je to v podstatě nejvyšší politická pozice v Evropské unii a já osobně jsem velmi zvědav, jaký kurz nastolí. Je nejen velmi vzdělaná, ale má i osobní šarm, kterého jistě využije k dosažení politických cílů. Charismatická Zuzana Čaputová, dosud nevýznamná regionální politička, dokonale využila nespokojenosti lidí se stávajícími lídry politické scény a rozhořčení lidí s pomalým vyšetřováním vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, které sice jen částečně, ale přece jen odhalilo silné vazby zločineckého prostředí na vysoké politiky, a vyhrála presidentské volby na Slovensku. Christine Lagardeová není neznámou tváří. Byla ministryní financí ve Francii, potom vedla Mezinárodní měnový fond a nyní nově usedla do křesla šéfky Evropské banky. Je tak stále na spíše ekonomickém postu, ale daleko více bude ovlivňovat i politickou scénu v Evropě. Poměrně novou osobností, ale o to více slyšitelnou, je psychicky narušená Greta Thurnbergová. Nelze však popřít, že i její zásluhou se nyní politici začínají vážně bavit o klimatických hrozbách. V současné době je velice populární šéfka Sněmovny representantů v americkém Kongresu Nancy Pelosiová. Je nejen výraznou tváří demokratické strany, ale dokázala spustit proces impeachmentu na Donalda Trumpa, který ale bohužel neskončí odvoláním presidenta, protože republikáni mají v Senátu většinu. Velmi půvabná Sanny Marinová se ve věku pouhých 34 let stala novou finskou premiérkou a ve své vládě má dalších 12 žen, což je jistě světový unikát. Naše tři ministryně se s tím nedají ani srovnat. Premiérku mají také v Dánsku, Belgii a někde v Pobaltí, jenom si teď nemohu vzpomenout kde. Jsou také ženy, které z politické scény odešly nebo na ní hrají velmi negativní roli. Na prvním místě je třeba jmenovat Theresu Mayovou, která sice vyjednala s Bruselem dohodu o brexitu, ale nedokázala ji prosadit doma ve Velké Británii a musela rezignovat. Symbolem nenávisti je správkyně Hongkongu, politická loutka Pekingu Carrie Lamová. Našly by se i další ženy, které v politice nehrají kladnou roli, ale to necháme být.

Tak uvidíme, zda se ženám podaří politickou scénu trochu kultivovat.

RoFin investice   © 2013