Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

ČÍNSKÉ PODVODY

Vloni v květnu majitelé čínské firmy LUCKIN COFFEE zazvonili na zvon a oficiálně tak vstoupili na burzu NASDAQ v New Yorku. Tento kavárenský řetězec vznikl jen tři roky předtím a rychle se rozrostl až na 4,5 tisíce kaváren a restaurací a začal dokonce šlapat na paty známému americkému STARBUCKSU. V těch letech měly jeho akcie cenu až 50 dolarů a hodnota celé firmy dosáhla více než 12 miliard dolarů.
Letos se však přišlo na to, že Číňané falšovali účetnictví své firmy a jejich akcie odepsaly 95% své hodnoty. Ředitel Charles Lu pod tíhou faktů podvod přiznal a vedenÍ burzy přistoupilo k nezvyklému kroku. LUCKIN COFFEE vyloučilo z obchodního parketu!
Následně senátor John Kennedy předložil v americkém Senátu návrh zákona, který burzám nařizuje vyloučit z obchodování všechny firmy, které manipulují s účetními daty nebo poskytují auditorům zkreslené či neúplné informace. Senát tento zákon schválil. Obecně tento zákon míří na všechny burzovní subjekty, ale Číňané jsou svými podvody pověstní, a tak se má za to, že je namířen především proti čínským firmám.

Je to další zostření probíhajících americko-čínských sporů. Jako by nestačilo, že máme obrovské problémy díky pandemii koronaviru, která ochromila globální ekonomiku. Nicméně je nutno přiznat a pochopit, že v zájmu všech nás, investorů i akcionářů, je čisté a transparentní burzovní prostředí. Jenom tak se můžeme zodpovědně rozhodovat při obchodování s cennými papíry a chránit tak naše investice.


(zdroj: HN, upraveno(

RoFin investice   © 2013