Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

NOVÉ SÍTĚ PRO INTERNET VĚCÍ

O tomto poměrně novém oboru jsem psal informativní článek někdy před rokem a nyní se věci pohnuly dále. Tzv. „internet věcí“ je v zahraničí označovaný zkratkou IoT. Tuto zkratku si zapamatujte, budete se s ní setkávat stále častěji a možná již brzo vstoupí do vašich domácností.
Česko-švýcarská firma HELIOT, v jejímž čele stojí Čech, Tomáš Pavlíček, uzavřela nedávno obchod století. Po dlouhých a složitých jednáních dojednala zapojení lucemburského fondu Cube Infrastrusture a dalších partnerů do svého byznysu. Tento fond získal kontrolní balíky akcií v několika regionálních provozovatelích internetových sítí a propojil je do jedné soustavy, která zahrnuje Německo, Rakousko, Slovinsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a také – což je důležité – Česko. Nově vzniklé konsorcium firem disponuje částkou zhruba 2,6 miliardy Euro a bude využívat technologii francouzské firmy Sigfox. Servisní centrála s centrem sdílených služeb má být vybudována v Praze a budeme tak mít v systému výlučné postavení.

A o co vlastně půjde? Různé předměty či zařízení se osadí jednoduchými čidly s velmi nízkou spotřebou energie. Mohou to být třeba kontejnery, pouliční osvětlení nebo také vodovodní či plynové přípojky a spousta dalších věcí. Ty se propojí do speciální sítě a bude možné na dálku monitorovat jejich pohyb nebo stav. To znamená, že budeme v budoucnu v reálném čase znát polohu nějakého kontejneru s určitým zbožím kdekoliv na planetě, stavy vodoměrů či plynoměrů budeme moci odečítat „na dálku“. Uplatnění najde tento systém i při ostraze majetku a v mnoha dalších oborech. Bude to ohromná úspora času, lidských zdrojů a tedy i nákladů. Významným způsobem vzroste přesnost a spolehlivost získávaných informací. Podle odborníků jsme na začátku další technologické revoluce, jejíž dosah – bude-li později propojena s umělou inteligencí – si dnes ani neumíme představit.

Samozřejmě, do budoucna to bude nepochybně velmi lukrativní investiční příležitost a mladší investoři by si to měli dobře zapamatovat.

zdroj: HN

RoFin investice   © 2013