Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

KDO JE JOE BIDEN?

Nový americký prezident se narodil roku 1942 a je tak nejstarším člověkem, který vstupuje do Bílého domu. Studoval na Delawarské univerzitě a na univerzitě v Syracuse. Velmi brzo vstoupil do politiky a stal se jedním z nejmladších senátorů v americké historii, neboť se úřadu za stát Delaware ujal jen několik týdnů po svých 30. narozeninách.
Senátorem byl zvolen celkem šestkrát, takže v této pozici strávil 36 let. Je to tedy velezkušený matador. V roce 2009 stál v kampani po boku Baracka Obamy a po jeho zvolení se stal viceprezidentem USA. Původně se sám ucházel o prezidentskou nominaci, ale již během primárek z boje odstoupil a podpořil Obamu. Z viceprezidentské pozice pak vykonával funkci předsedy Senátu. Dvojice Obama–Biden obhájila své funkce i o čtyři roky později. Po konci v úřadě viceprezidenta se spekulovalo, zda se bude ucházet o nejvyšší úřad. Sám na toto téma podával rozličné odpovědi. V dubnu 2019 však oficiálně ohlásil kandidaturu, za sídlo kampaně zvolil Philadelphii ve své rodné Pensylvánii. Mezi hlavní body jeho kampaně patří ochrana Zákona o ochraně pacientů a dostupné péči přezdívaný Obamacare, jelikož právě administrativa Baracka Obamy tento zákon v roce 2010 prosadila a zvýšila tak dostupnost zdravotního pojištění pro méně majetné. Podle webových stránek své kampaně se zaměřuje dále i na dostupnost vzdělání. Říká, že „…v dnešním čím dál víc globalizovanějším a na technologiích stojícím hospodářství již 12 let vzdělávání americkým pracujícím nestačí k tomu, aby zůstali konkurenceschopní a dosáhli na příjem střední třídy“. Jenže pro příliš mnoho z nich je zisk diplomu či jiného ocenění cenově nedostupný, nedosažitelný.“ Chce proto pilným studentům umožnit dvouleté nástavbové studium bez zadlužení, rovněž požaduje nevybírat školné na státních univerzitách od studentů z rodin s příjmy nižšími než 125 000 dolarů (2,9 milionu korun) ročně.

Perfektně se orientuje také v zahraniční politice, kterou důkladně poznal z funkce předsedy zahraničního výboru amerického Senátu. Prosazuje názor, že USA by si měly zachovat statut primární světové velmoci, je ovšem otázkou, jakou cestu zvolí. Předpokládám a doufám, že to bude cesta dialogu a ne konfrontace.
Biden je politik, tedy ví „od každého trochu“, ale v ničem není odborníkem. Hodně bude proto záležet na týmu se kterým bude pracovat. Rozhodující bude pozice ministra financí a ekonomických ministrů, tam je nejvíce co napravovat. Jsem proto velmi rád, že na tento klíčová post byla nominována Janet Yellenová, kterou si jako pilní čtenáři mých příspěvků budete jistě pamatovat coby šéfku amerického FEDu, tedy centrální banky. Yellenová je špičkovou odbornicí na makrofinance a ekonomiku. Nicméně, pokud jsem četl, není Bidenův ekonomický program žádný zázrak, je to zatím dosti mlhavý souhrn témat, na které se on a jeho tým soustředí. Tak uvidíme, co z toho bude.
Jeho partnerem na volebním lístku, který se ucházel o pozici viceprezidenta – je Kamala Harrisová, žena, která se stane první viceprezidentkou v dějinách USA. Od roku 2017 je senátorkou za Kalifornii, v níž dříve působila jako státní generální prokurátorka. Nejprve se účastnila primárek ve snaze získat prezidentskou nominaci, v prosinci 2019 z nich však odstoupila a v srpnu 2020 Biden oznámil, že právě ona jej doplní na demokratickém hlasovacím lístku. Jako Afroameričanka má podporu nebělošských obyvatel a přinesla Bidenovi mnoho volebních hlasů. Bude to zajímavá dvojice.

Celý svět si oddechl, tedy snad kromě maďarského premiéra Orbána a jemu podobných demagogů, že Trump odchází a všichni doufají, že se už takový blbec nikdy nevrátí. Očekávání od Bidena jsou veliká. Naskýtá se však otázka, co skutečně může udělat. Zdědí velice polarizovanou společnost. Zfanatizované Trumpovy příznivce, kteří jej nebudou jako prezidenta respektovat, velmi radikální černošské hnutí, jehož nespokojenost se vystupňovala po opakovaném zabití několika černošských demonstrantů v loňském roce a mnoho obyvatel venkova a některých velkých měst jako je Detroit, kteří nejsou – a po pravdě ani nemohou být – spokojeni se svou ekonomickou situací, a hlavně s jejími perspektivami. To je mimochodem následek Trumpových velikášských a nesplněných slibů.
V zahraniční politice bude klíčový postoj Bidenovy administrativy k Číně. On v podstatě nemůže nepokračovat v Trumpem nastoupené konfrontaci, protože musí hájit zájmy amerických firem, ale může změnit styl jednání. Co se týče ekonomických aspektů, není pozice USA zrovna růžová, americká ekonomika je v depresi, ta čínská prosperuje. Nový president začal hned první den po své inauguraci napravovat Trumpovy nesmyslné přehmaty. USA se opět hlásí k pařížské klimatické dohodě, byla zastavena stavba zdi na mexické hranici atd. Vše jistě víte z médií.
Budeme Bidenovi přát hodně zdaru hlavně v ekonomické oblasti, od které se vše další odvíjí.

RoFin investice   © 2013