Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

JAK JE NA TOM NAŠE EKONOMIKA?

Češi jsou vždycky zvyklí nadávat na zdejší politické poměry a vůbec na životní úroveň v naší zemi. Když se ale podíváme k sousedům, zase tak špatné to s námi není. Samozřejmě, Rakousko a Německo jsou na tom stále výrazně lépe, ale mnohým zemím jsme buď utekli, nebo je předběhli. Tabulka členů Visegrádské skupiny od Mezinárodního měnového fondu – hrubý domácí produkt na obyvatele podle parity kupní síly pro rok 2020 vypadá následovně:

Pořadí Země HDP (v USD/rok)
1. Česká republika 40 293
2. Polsko 33 739
3. Maďarsko 32 434
4. Slovensko 32 184

Slováci samozřejmě v minulém roce tratili z důvodu koronavirové epidemie tím, že mají velký poměr automobilového průmyslu na HDP. U nás se nicméně automobilů vyrábí také hodně, náš HDP je ale více diverzifikován. Automobilový průmysl byl jedním z těch, které nejvíce epidemií utrpěly.

Itálie a Izrael až za námi, na dostřel Japonsko
Jestliže Slovensko o pár příček pokleslo a Maďarsko s Polskem zůstaly víceméně na místě, to Česká republika předhonila dvě velké země Západní Evropy, které byly vždy před námi. Už dávno jsme na tom lépe, než Řekové a Portugalci, ovšem v prošlém roce jsme za sebou nechali Španělsko a světe div se, i Itálii. Všimli jste si, že poslední dobou se u nás usídluje větší množství Italů, zejména těch, kteří si vzali Češky a založili s nimi v Itálii rodiny? Ano, je to tím, že práce v Itálii ubývá.
Ještě překvapivější zjištění je pro našince to, že jsme aktuálně v hrubém domácím produktu na obyvatele podle parity kupní síly dokonce předhonili Izrael. Ten se vždy považoval za jednu z nejvyspělejších zemí a nejbohatších zemí. Pokud jí stále je, přejme to Izraelcům, nicméně u nás se už žije lépe. A kdo je o jedno místo před námi? Pro většinu lidí to bude opět šok. Je to Japonsko. Ano, dříve bylo v žebříčku výše a spousta zemí jej předběhlo. I to ovšem svědčí o úpadku země vycházejícího slunce a naopak o našem rozvoji.

Převzato z HN

RoFin investice   © 2013