Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

GREEN DEAL

Na začátku druhé poloviny července přijel na návštěvu ČR místopředseda Evropské komise Frank Timmermans a debatoval se členy vlády, hejtmany i zástupci firem o plánu Evropské unie na tzv. Green Deal.
Jedná se o velmi ambiciózní plán na snížení emisí o 55% do roku 2030 a pozdější dosažení uhlíkové neutrality Evropy do roku 2050. O jeho prospěšnosti snad nikdo nepochybuje, o jeho nutnosti již jen zaslepenci a šílenci. Pochyby jsou jen o jeho proveditelnosti bez toho, aby byl vážně zasažen náš průmysl, stále ještě postavený na energii z fosilních paliv. Představitelé průmyslu se bojí dopadů na náš automobilový průmysl, který tvoří celou čtvrtinu exportu České republiky. Přechod na auta bez spalovacích motorů, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 40% a rozšíření nákupu emisních povolenek i na budovy a stavby, bude bezesporu náročný a asi bude i bolet. Na druhé straně je nutné si uvědomit i příležitost, kterou poskytuje. A tou možností je zcela zásadní modernizace sektoru energetiky a průmyslu včetně široké transformace „uhelných“ regionů, především tedy Ostravska, za použití stovek miliard korun z evropských fondů obnovy.
Bude záležet na příští vládě, jak rychle, promyšleně a zodpovědně k tomuto stěžejnímu úkolu tohoto desetiletí přistoupí.

Dva dny po Timmermansovi přijela do Prahy i šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a oznámila, že EU přijímá český Plán obnovy, na jehož základě dostane ČR 180 miliard korun. Jedná se o náš podíl na neskutečném balíku 700 miliard Euro určeném na restart evropské ekonomiky po pandemii. Přibližně 37% má jít na klimaticky šetrné projekty a zhruba pětina do digitalizace. Další zdroje jsou určeny na vzdělávání, trh práce, inovace a zdravotnictví.
Je to další obrovská šance pro naši zemi. Peníze se jen hrnou a máme obrovskou příležitost posunout náš stát o pěkný kus dopředu. Pokud ji nevyužijeme v plném rozsahu, dostaneme se na chvost moderní Evropy. Jen doufám, že si to příští vláda uvědomí a bude podle toho i pracovat.

RoFin investice   © 2013