Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

ČESKÉ AKVIZICE VE SVĚTĚ

Po sametové revoluci přišlo dlouhé období, kdy silný západní kapitál kupoval jednu českou firmu za druhou a velmi dobře si pamatuji, jak to bylo kritizováno. Ozývaly se hlasy, že vláda rozprodává celou zemi a nám nic nezůstane. Mnoho lidí si nedokázalo přiznat, že při tehdejší technologické, logistické a obchodní úrovni a manažerské neschopnosti ve vedení českých podniků by další osud našich firem v konkurenci vyspělých evropských a světových korporací byl rychle zpečetěn. Největší takovou transakcí a nejlepším příkladem bylo převzetí naší Škody Mladá Boleslav německým Volkswagenem a dnes již víme, že Němci nás naučili pracovat, přinesli nové technologie, vychovali nový management a dostali Škodu na světové trhy, kde dnes hraje velmi důstojnou roli a zdatně konkuruje světovým automobilkám.

Uběhlo jen několik desítek let a situace se změnila. Před pár týdny došlo k akvizici, kterou by si na přelomu tisíciletí jen málokdo dokázal představit. Česká zbrojovka koupila legendární americkou ikonu, firmu Colt. Nedlouho potom kolínská Draslovka koupila svého amerického konkurenta a zaplatila za něj 12 miliard korun. A nejnovějším případem je převzetí německého výrobce zemědělských nakladačů Stoll Maschinenfabrik, světové dvojky v tomto oboru, pelhřimovským Agrostrojem.
Šéf Agrostroje, ve svých 72 letech stále neúnavný Lubomír Stoklásek, udělal životní obchod. Stoll má dvě fabriky v Německu, jednu v Polsku a jednu v USA, tržby 120 milionů Euro, 600 zaměstnanců a obchodní síť prakticky po celém světě. To dává obrovskou šanci výrobkům pelhřimovské firmy proniknout na další trhy, etablovat se tam a dosáhnout tak na zvýšení produkce vlastních výrobků. Agrostroj samotný má dnes tržby cca 6,5 miliardy korun, není to tedy žádný outsider. Naopak patří mezí špičku českého průmyslu. Obě firmy dohromady by měly dávat asi desetimiliardové tržby a je pravděpodobné, že se projeví ještě synergický efekt, který toto číslo během několika málo let navýší. Pro samotného pana Stokláska je to úžasné završení jeho dlouholeté koncepční, svědomité a promyšlené práce.

Mám z toho radost. Nejen proto, že v mládí jsem v koncernu Agrostroj pracoval, ale hlavně proto, že uvedené tři případy jsou jasným důkazem toho, že náš průmysl již nehraje v Evropě či ve světě druhé housle, ale dostává se postupně na vysokou úroveň. Doposud nakupovaly zahraniční firmy jen naše velké finanční korporace jako je PPF, Křetínského EPH nebo skupiny pánů Tykače, Komárka a dalších, které jen potřebovaly umístit své volné peníze. Ale tyto akvizice jsou prováděny samotnými firmami, které již mají nejen dostatečně silnou pozici, jsou finančně silné, ale především cítí, že se potřebují více rozmáchnout a proniknout do světa. Připočteme-li k tomu dřívější akvizice Agrofertu, převzetí rakouského výrobce lyží K?stle Tomášem Němcem nebo nákup Bouškovy firmy Vafo, výrobce krmiva pro zvířata značky Brit, která koupila firmy ze svého oboru v Německu a ve Velké Británii i některé další akvizice, je to jen důkaz rostoucí síly českého průmyslu. A to je skvělé.

RoFin investice   © 2013