Kurzy.cz Světové trhy Dow Jones Změna {value}% Objem: {value}milKč FTSE 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč DAX Změna {value}% Objem: {value}milKč S&P 500 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq Composite Změna {value}% Objem: {value}milKč Nikkei 225 Změna {value}% Objem: {value}milKč Nasdaq 100 Změna {value}% Objem: {value}milKč Eurostoxx50 Změna {value}% Objem: {value}milKč

Jitka Doležalová
Ing. Michal Valíšek - RoFin
rodinné finance a investice


gsm: +420 603 874 359
mail: rofin-investice@seznam.cz
web: www.rofin-investice.cz
 
 
sídlo
Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

GPS 50°24'45.33"N, 15°28'30.18"E

ROBOTIZACE

Pokud mají akcie firmy růst, musí tato dosahovat zisků a k tomu je potřeba hlavně efektivita ve všech složkách činností. Ve výrobní části se efektivity dnes dosahuje především robotizací. Na toto téma se mnoho píše i hovoří, ale důležité je, co se v této oblasti skutečně dělá. Pokusím se vám dnes předat pár faktů, jak to vypadá u nás v ČR.

Překvapivě to není tak špatné. Počet robotizovaných pracovišť se u nás od roku 2010 zvýšil třikrát a podle Mezinárodní federace robotiky je ČR 15. zemí v pořadí států s nejvyšším nárůstem počtu robotů a na 20. místě ve světě z hlediska celkového počtu instalací. Tato informace mě velmi pozitivně překvapila. Je na čase přestat si myslet, že jsme jen montovnou Evropy, jak nám bylo mnoho let předhazováno. Na druhé straně musíme vidět skutečnost, že tento lichotivý výsledek jsme dosáhli díky velkým a silným firmám a prim hraje segment automotive, kde je vysoká robotizace nutností, aby vůbec byly naše automobilky konkurenceschopné.
Ale trend proniká již i do středních a dokonce i do malých firem. Paradoxně k tomu pomohla pandemie Covidu, zákazy, uzavírky, omezení výroby a následný silný nedostatek pracovních sil. Je to trochu smutné, protože v zahraničí je hnacím motorem snaha o výše zmíněnou efektivitu výroby, u nás se k robotům uchylujeme až v situaci, kdy „dojdou Ukrajinci“. Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré. Covid byl a je zlý, ale podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu, Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků 92% českých firem přiměl k většímu využití nějaké formy digitalizace či robotizace s cílem nahradit hrubou, náročnou či nekvalifikovanou práci. A vůbec nevadí, že v první fázi se v podstatě nejedná o robota, ale jen o manipulátor, který třeba zvedá bedny. Vím totiž z vlastní zkušenosti, že když se udělá ten první krok, další rychle následují. Management mnoha firem si plně uvědomuje potenciál těchto změn. Robot má mnoho výhod a není to jen snižování výrobních nákladů. Robot pracuje celý rok, nečerpá dovolenou, netrpí nemocemi, dělá, co se mu řekne a neremcá u toho, pracuje ve vysoké kvalitě, není členem Odborové organizace a nechce tudíž každý rok vyšší mzdu. Další předností je schopnost pracovat v horkém, prašném či jinak nevlídném prostředí a může tak být nasazen téměř všude. Dosud jsme viděli roboty v již zmíněném autoprůmyslu, logistických halách a v potravinářství, třeba v pivovarech.
Dnes robotizace proniká do všech oborů, a dokonce se již uplatňuje další vývojová fáze, tzv. kolaborující roboty – rozumí se spolupracující. Je to buď „hnízdo robotů“ nebo kooperace robot – člověk. V této souvislosti se také vyvíjí sensorická a softwarová úroveň robotů tak, aby neublížily člověku. Robot je osazen citlivými čidly a umí včas zastavit svůj pohyb, kdyby se jeho pohyblivá pracovní část přiblížila na nebezpečnou vzdálenost k člověku. Pro takové kolaborující roboty se vžívá označení kobot. A samozřejmě se intenzivně pracuje na umělé inteligenci ve smyslu učících se strojů. Dnešní robot si třeba sám naplánuje čas údržby či hlásí pravděpodobnost poruchy některé své části. Robotizace je bezesporu jeden z nejsilnějších trendů a brzy se s nějakou její formou budeme setkávat na místech, která bychom si před pár lety ani nedokázali představit.

A jak produktivní může být třeba takový plně robotizovaný sklad? Nejlepší příklad je asi logistické centrum firmy Decathlon ve Francii. Za hodinu dokáže zpracovat 40 tisíc položek a připravit z nich 8 tisíc zkompletovaných zásilek připravených k odeslání k zákazníkovi. To jsou neskutečná čísla! Kolik by asi bylo na takový výkon potřeba lidí? Rozhodně by to byl takový dav, že by o sebe klopýtali a nemohli tak vůbec pracovat. Mimochodem, na realizaci se podílela i čeká firma.

RoFin investice   © 2013